دنیای تکنولوژی

عبور از سیستم تشخیص چهره فیس آی دی اپل با استفاده از یک ماسک! – دیجی رو

یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

فیس آی دی اپل

شرکت امنیتی Bkav ادعا کرده که موفق به ساختن ماسکی برای عبور از سیستم امنیتی فیس آی دی اپل(ID Face) شده هست. اگر پیگیر اخبار مربوط به گوشی‌های هوشمند جدید اپل و به خصوص آیفون ایکس نبوده‌اید، باید به شما بگوییم که اپل در مدل ویژه دهمین سالگرد تولید آیفون، که با نام آیفون ایکس راهی بازار شده هست، به جای سنسور تشخیص اثر تاچ آی دی (Touch ID) انگشت از یک سیستم امنیتی تشخیص چهره به نام فیس آی دی بهره گرفته هست. از آنجا که گوشی مذکور دارای نمایشگری بزرگ با کمترین حاشیه در اطراف می‌باشد، فضایی برای قرارگیری دکمه هوم باقی نمانده و از این رو اپل به دنبال راهی بوده تا سیستم امنیتی مبتنی بر اثر انگشت را با یک فناوری به‌روزتر جایگزین نماید. پس این غول دنیای تکنولوژی تصمیم گرفته تا از سیستم تشخیص چهره برای باز کردن قفل دستگاه و همچنین تأمین امنیت پرداخت‌‌های موبایلی استفاده کند.

ماسک Bkav

اپل ادعا می‌کند که فناوری فیس آی دی بسیار مطمئن بوده و شانس اینکه فردی بتواند به صورت تصادفی از این سیستم امنیتی عبور کرده و با چهره به آیفون ایکس شما دسترسی پیدا کند، یک در میلیون هست. اما مؤسسه امنیتی Bkav می‌گوید از آنجا که این شرکت با نحوه عملکرد هوش مصنوعی به کار گرفته شده در فیس آی دی آشنایی دارد، توانسته این سیستم امنیتی را فریب داده و از آن عبور کند. برای این منظور، Bkav اقدام به طراحی یک ماسک نموده و از مواد متفاوتی برای ساخت بخش‌های مختلف آن استفاده کرده هست. به عنوان مثال، بینی ماسک از جنس سیلیکون ساخته شده و در سایر بخش‌ها از فناوری چاپ سه بعدی بهره گرفته شده هست. بنا به گفته این شرکت امنیتی، اپل بیش از حد بر هوش مصنوعی فیس آی دی متکی هست.

هزینه ساخت این ماسک ۱۵۰ دلار هست و Bkav می‌گوید با توجه به توانایی این ابزار در شکستن قفل آیفون ایکس، احتمال سوء استفاده نیز وجود دارد و می‌توان از آن برای پی بردن به اسرار شخصی اشخاص سرشناس، مدیران کسب و کار و میلیاردرها استفاده کرد. مسئولان شرکت امنیتی مذکور به این نکته اشاره کرده‌اند که سیستم تشخیص چهره ابزار امنیتی خوبی نیست و وقتی صحبت از سیستم‌های امنیتی بیومتریک به میان می‌آید، اسکنر اثر انگشت بهترین راه برای جلوگیری از نفوذ افراد غیر مجاز به گوشی شما به شمار می‌رود.

هنوز اپل توضیحی درباره این ماسک و ادعای شرکت امنیتی Bkav ارائه نکرده هست.

 

حسین محمود زاده عاشق فناوری های نو و دنیای تکنولوژیه و از افرادی هست که ستون های دیجی رو را به پا کرده. او عاشق دنیای بازی هاست و علاقه خاصی هم به شایعات دنیای تکنلولوژی داره