دنیای تکنولوژی

کشورهایی که در آنها مصرف مواد مخدر قانونی هست! – دیجی رو

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

کشورهایی که در آنها مصرف مواد مخدر قانونی هست! – دیجی رو

دسته بندی : تکنولوژی تاریخ : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶

به همه‌ی ما در کودکی و نوجوانی گفته می‌شود که مواد مخدر چیز بدی هست، کلی دردسر به همراه دارد و ممکن هست به زندان بیوفتیم. اما با این حال خیلی‌ها در بزرگسالی یا در همان نوجوانی در دام این کار‌ها افتاده و شاید به اصطلاح معتاد شوند. با این حال زمین به دو دسته تقسیم شده: بعضی کشور‌ها بر این باورند که تنبیه و غیر قانونی کردن استفاده از مواد باعث کاهش مصرف می‌شود و برخی دیگر بر این باورند که دادن آزادی عمل در این زمینه تقاضا را پایین می‌آورد. در ادامه ما به شما ۱۰ کشوری را معرفی می‌کنیم که مردم آزادانه و بدون ترس از دستگیر شدن می‌توانند مواد مخدر و به خصوص ماریجوانا مصرف کنند!

  1. کرواسی

کرواسی یکی از آن کشور‌هایی که مصرف مواد در آن آزاد هست و پس مردم از سن ۱۵ تا ۴۰ سالگی کلی ماریجوانا مصرف می‌کنند. در واقع مصرف مواد آزاد هست اما خرید و فروش آن غیر قانونی بوده و در صورت مشاهده شما را به کمپ‌های باز پروری می‌فرستند و یا اگر جریمه شوید یا نقدی هست یا خدمات اجتماعی انجام خواهید داد

  1. اکوادور

اکوادور یکی از کشور‌های آمریکایی لاتین هست که از سال ۲۰۰۸ مواد را قانونی کرده و اجازه‌ی نگهداری آن در مقادیر کم را به شهروندان داده هست ولی همچنان فروش آن غیر قانونی هست. مقدار موادی که هر شهروند می‌تواند داشته باشد هم بستگی به نوع مواد دارد، مثلا چیز‌های سبک مثل ماریجوانا تا ۱۰ گرم و سنگین‌ها مثل هروئین از ۸۰ تا ۱۰۰ میلیگرم قانونی هست و اگر از این حد تجاوز کند افراد ممکن هست به دردسر بیوفتند.

  1. جاماییکا

جنبش راستافارکه یکی از اعضای برجسته‌ی آن ستاره‌ی پاپ، باب مارلی بود به شدت در تغییر سیاست‌های استفاده از مواد این کشور موثر بود .

  1. آرژانتین

آرژانتین یکی دیگر از کشور‌های آمریکای لاتین هست که باور دارد بزرگسالان انقدر پخته هستند که بتوانند خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند و پس مواد در این کشور قانونی هست، البته تا وقتی که بر اثر استفاده‌ی آن به دیگران آسیبی رسانده نشود.

۶٫اوروگوئه

در اوروگوئه استفاده از مواد هیچ گاه جرم تلقی نشده هست اما از سال ۲۰۱۲ قانونی شده و حتی خود دولت ماریجوانا می‌فروشد. این کشور سخت در تلاش هست تا استفاده از مواد را جزو تصمیماتی کند که دولت نباید در آن دخالت داشته باشد و امیدوار هست که دیگر کشور‌ها هم به شهروندان‌شان این آزادی را بدهند.

  1. جمهوری چک

مواد خیلی هم در این کشور قانونی نیست اما مجازات آن مثل این هست که بزنند پشت دست‌تان و از همین رو لازم نیست نگران زندان رفتن باشید. به علاوه شهروندان اجازه دارند که از مقادیر کم مواد مخدر لذت ببرند!

  1. مکزیک

مکزیک یکی از کشور‌هایی هست که نرخ استفاده از مواد مخدر در آن نسبتا بالاست. دولت وقتی دید که بازار سیاه و کارتل‌های مواد مخدر در حال وارد صدمات جدی‌ای بوده و کشته‌های زیادی به بار می‌روند، استفاده از مواد را در سال ۲۰۰۹ قانونی کرد (مخصوصا هروئین و کوکائین ) تا شاید مکزیک به مکانی امن‌تر تبدیل شود.

  1. هلند

آمستردام پایتخت هلند، یکی از بد‌ نام‌ترین شهر‌های دنیا در زمینه‌ی گردشگری مواد مخدر هست پس قطعا جای هلند در این لیست هست. در این کشور خرید ماریجوانا از کافی‌شاپ قانونی هست اگر کم باشد، ولی قانون کمی نا‌واضح هست چرا که کافی‌شاپ‌ها اجازه ندارند از  فروشندگان خرید کنند.

  1. پرتغال

پرتغال اولین کشور اروپایی هست که مواد را غیر قانونی کرد چرا که بیشتر به مصرف دارویی آن توجه می‌کند. دولت بر این باور هست که معتادین نباید به زندان بلکه باید به باز پروری و دوره‌های درمانی فرستاده شوند، این کشور پس از قانونی کردن استفاده با کاهش عجیبی در مصرف مواجه شد. حال یا این تصادفی هست یا مردم آگاه‌تر شده‌اند.

  1. کامبوج

کامبوج یکی از آن کشور‌هایی هست که می‌شود در عموم و به طور قانونی مواد مصرف کرد و شهروندان همگی به طور گسترده  وید و ماریجوانا دارند و حتی رستوران‌هایی به نام هپی رستوران وجود دارد که برایتان غذا را با ماریجوانا می‌پزند.